Podívali jsme se zblízka na nové receptury Brit Care

Česká společnost VAFO Praha inovovala své superprémiové hypoalergenní krmivo Brit Care, na jehož složky jsme se podívali v této naší recenzi pod drobnohledem. K jakým změnám došlo? Vylepšené receptury, nové Grain-free produkty, výživa uzpůsobená speciálním nutričním nárokům a rozšířené spektrum nabídky o nová krmiva. Podívejte se spolu s námi, čím se misky našich psích mazlíků mohou začít plnit.

Hypoalergenní krmivo Brit Care pro pejsky

Hypoalergenní krmivo je krmivo vyráběné z hypoalergenních surovin, jejichž konzumace snižuje pravděpodobnost vzniku potravinové intolerance nebo dokonce alergie. Krmivo Brit Care neobsahuje alergizující pšenici, kukuřici, sóju, kuřecí, hovězí ani vepřové maso. Psí strávníky čeká vyvážený poměr bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů v podobě „nealergizujících“ surovin jako jehněčí, losos, zvěřina, sleď, králičí a kachní maso.  To vše v rozdělení pro štěňata, dospělé psy a psí seniory.

Trocha teorie - hypoalergenní neznamená antialergické

Hypoalergenní krmiva slouží psím milovníkům jako prostředek prevence přecitlivělosti a alergií a současně jako pomoc chovatelům takto postižených čtyřnohých mazlíků. Nejedná se o krmiva, která by byla vždy dokonale antialergická, ostatně taková ani neexistují. Zvířata, stejně jako my lidé, mohou být přecitlivělá na jakoukoli složku potravy. U hypoalergenních krmiv je však důležité, že neobsahují běžně dráždivé suroviny jako jsou různé obiloviny, sója, barviva či chemické konzervanty, které k potravinovým nesnášenlivostem často pobízejí.

Potravinová intolerance a alergie u psů

Potravinová intolerance je metabolická porucha, způsobená nedostatkem nebo absencí enzymu, který zvířecí organismus potřebuje ke trávení některé ze složek potravy. Potravinovou alergii naopak chápeme jako nepřiměřenou reakci imunitního systému na konkrétní složku přijímané stravy. Projevy obou jsou však shodné a jen těžko se odlišují. Postižená zvířata trpí suchou a svědivou pokožkou, která nese stopy častého škrábání způsobujícího kvasinkové a bakteriální záněty kůže. Druhotnými znaky jsou zhrublá kůže, lokální ztráta ochlupení, abnormální sekrece mazových žláz, průjem či zvracení.

Vylepšené protizánětlivé receptury Brit Care

Výrobci krmiva Brit Care se při vývoji nových receptur zaměřili na prevenci od základů. Krmiva obsahují extrakty ze semen ostropestřce mariánského, podporujícího imunitu, známého pro své protizánětlivé účinky a ochranu jater. Nechybí ani vitamin C pro posílení pevnosti cévních stěn, stimulaci tvorby bílých krvinek, vývoje kostí, zubů a chrupavek. Součástí receptur jsou také prebiotika (fruktooligosacharidy a mannanoligosacharidy) doplněná inulinem pro zvýšení jejich účinnosti a podporu imunity.

                 

Probiotika vs. prebiotika v psí stravě

Probiotika jsou živé organismy prospěšné pro trávení a správnou funkci zažívacího traktu. Stejně jako u potravin určených pro lidské konzumenty, mohou být probiotika přidávána do krmných směsí našich čtyřnohých přátel, případně jsou k zakoupení ve formě doplňkového krmiva či chutné pasty. Obsahují živé organismy, které příznivě působí na střevní mikroflóru a jejím prostřednictvím ovlivňují zdravotní stav zvířete včetně jeho imunity.

Prebiotika jsou oproti nim nestravitelné složky potravy, které představují živnou půdu pro probiotika.[1] Mají příznivý vliv na složení mikroflóry zažívacího traktu, přispívají ke zvětšení objemu stolice. Snižují hladinu krevních tuků a cholesterolu. Podporují peristaltiku střev, imunitní systém a anti-osteoporotický proces.[2]

Nové Grain-free receptury Brit Care

Tyto receptury se představují v nové řadě krmiva BRIT CARE GRAIN-FREE bez obsahu obilovin včetně rýže. Hlavním přínosem těchto krmiv je nízký glykemický index, který přispívá k eliminaci rizika obezity. Receptury na bázi masa z lososa doplněného bramborem, jsou určené i pro hypersenzitivní psí jazýčky. K dobré kondici čtyřnohých strávníků přispívá i samotný losos, který v optimálním poměru obsahuje veškeré důležité aminokyseliny spolu s vysokou hladinou omega-3 nenasycených mastných kyselin. Ty jsou potřebné pro zdravou kůži, srst, srdeční svalstvo, ale i mentální schopnosti zvířete.

                

Brit Care se zaměřuje na nutriční výdaje

Řada krmiv Brit Care rozlišuje krmiva podle energetických výdajů našich čtyřnohých svěřenců. Zakoupit je proto možné krmiva určená pro obézní psy (obsahující králičí maso a rýži), pro aktivní život (obsahující kachní maso a rýží), určená pro výstavní psy (obsahující maso z lososa, sledě a rýži) a v neposlední řadě pro psy s citlivým zažíváním (se zvěřinou a bramborami).
  • Receptury pro obézní psy

I když na ně při procházkách často nenarážíme, neznamená to, že nejsou. Řeč je o obézních psech nebo psech se sklony ke zvyšování tělesné hmotnosti. Právě těmto pejskům jsou určena tzv. light krmiva, která jsou lehce stravitelná a doplněná o bílkoviny s vysokou biologickou hodnotou, která příliš nezatěžují játra a ledviny. Složky krmiva Brit Care na bázi králičího masa a rýže prodlouží pocit sytosti psa mezi intervaly krmení prostřednictvím kombinace rozpustných a nerozpustných vláknin, přičemž obsažená aminokyselina L-karnitin podporuje odbourávání tuků v těle. Na výběr je krmivo light i weight managment v následujících recepturách: Brit Care Weight Loss Rabbit & Rice a Brit Care Dog Grain-free Senior Salmon & Potato.
  • Receptury pro aktivní psy

Organismus psů v nadměrné fyzické zátěži vyžaduje stravu s vyšším obsahem tuků a vysokým obsahem živočišných bílkovin. Správné receptury krmiv pro aktivní psy jsou proto velmi důležité – složení krmiva spolu s velikostí přidělené porce má přímý vliv na kvalitu výkonu pejska. A že je to výkon různorodý – krmiva pro aktivní psy jsou určena psům služebním, hlídacím, vodicím, canisterapeutickým, záchranářských a samozřejmě i závodním.  Receptury Brit Care se skládají z chondroprotektiv určených pro správnou funkci kloubů, šlach a vazů, vitaminu C navýšeného o omega-3 mastné kyseliny a obohacené o bílkoviny kachního masa. Nová receptura pro akitvní pejsky z kachního masa se jmenuje Brit Care Dog Endurance.
  • Receptury pro výstavní krasavce

K tomu, aby psí majitel za svého čtyřnohého šampiona hromadil pohár za pohárem, nestačí zpravidla jen „obyčejné“ krmivo. Zvýšené nároky psího organismu vyžadují stravu, která mu dodá všechny potřebné živiny, minerály a vitaminy (samozřejmě ve vyváženém poměru), podpoří správnou funkci mozku a nervové soustavy. Stres související s průběhem soutěží zmírňuje zvýšený obsah omega-3 nenasycených mastných kyselin, kyseliny listové a vitamínů skupiny B. O krásnou srst s hedvábným leskem se postarají živočišné oleje v kombinaci s pupalkovým olejem. Recepturu naleznete pod názvem Brit Care Dog Show Champion.
  • Receptury pro psy s citlivým zažíváním

Výrobci Brit Care reagují na stále častější výskyt průjmů, nechutenství a zvracení, které jsou způsobeny extrémní citlivostí na krmivo. Senzitivním psům je určena speciální varianta krmiva Brit Care, a to Grain-free. Proti potravní intoleranci lze bojovat omezeným počtem surovin, z nichž strava sestává. Ty jsou vybrány tak, aby minimalizovaly pravděpodobnost vzniku dráždivosti. Šetrná receptura na bázi masa ze zvěřiny v kombinaci s brambory je tu pro všechny psy, které trápí nepříjemné dráždění trávicího traktu. Pro nejvíce citlivé pejsky je připravena receptura Brit Care Dog Sensitive Venison & Potato.

Vhodné jsou však také zmiňované Grain-free receptury Brit Care Dog Grain-free Junior LB Salmon & PotatoBrit Care Junior Large Breed Lamb & RiceBrit Care Dog Grain-free Adult Salmon & PotatoBrit Care Dog Grain-free Adult LB Salmon & Potato a Brit Care Dog Grain-free Senior Salmon & Potato.

 
                   
 

Jak vybrat vhodné krmivo Brit Care s ohledem na věk a plemeno pejska?

Výrobce krmiva reaguje na rozdílné nároky psích plemen ve snaze přizpůsobit složení krmiva jejich potřebám. Např. v prvních týdnech života dochází u štěňat velkých a obřích plemen ke zdvojnásobení jejich původní velikosti. Toto období si žádá dostatečný přísun minerálů a energie tak, aby mohlo dojít ke správnému vývoji kostry, chrupavek a šlach. U trpasličích a malých plemen psů je zase kladen zvýšený důraz na zubní hygienu, jakožto i prevenci ukládání zubního plaku a kamene. Důležité je také uzpůsobení složek krmiva jejich rychlejšímu metabolismu, aby potrava příliš nezatěžovala trávicí trakt. Krmivo obsahuje vyvážený poměr energie, bílkovin, minerálních látek a vitaminů, doplněný o prebiotika, inulin a chondroprotektiva (obzvláště důležitá pro velká plemena), která spolu s vápníkem a fosforem zodpovídají za správný vývoj kostí, kloubů, chrupavek a zubů. Zvýšený obsah omega-3 mastných kyselin z lososového oleje podporuje mentální funkce rostoucího pejska. Základním ukazatelem zdravotního stavu psa je kvalita jeho srsti a psychická kondice. Pro zlepšení odolnosti organismu je do krmiva přidán zvýšený obsah omega-3 mastných kyselin. Vyvážený poměr bílkovin a tuků s přídavkem probiotik, vitaminu C, inulinu, rozmarýnu a hřebíčku příznivě působí na celkovou kondici psa, včetně kvality jeho zubů a dásní. Každý věk přináší své a ten seniorský s sebou nese sníženou aktivitu, ztíženou pohyblivost, nárůst hmotnosti a zhoršenou kvalitu srsti. Celkovou kondici psa podpoří výživa bohatá na chondroprotektivy a omega-3 mastné kyseliny. To vše pro podporu kardiovaskulárního systému a pružné klouby, chrupavky, vazy a šlachy.
Díky specifickým recepturám je hypoalergenní krmivo Brit Care možné naordinovat psům na míru věku, plemeni i zdravotního stavu. Pokud máte dotazy s výběrem vhodného krmiva pro vašeho čtyřnohého mazlíka, kontaktujte nás. S výběrem rádi pomůžeme.

 
                

Zdroje:
[1] Co jsou to probiotika a prebiotika [online], dostupné z:
http://zdrava-vyziva.doktorka.cz/co-jsou-to-probiotika-a-prebiotika/
 
[2] Znáte rozdíl mezi prebiotiky a probiotiky? [online], dostupné z:  
http://www.zijemenaplno.cz/Clanky/a1089-Znate-rozdil-mezi-prebiotiky-a-probiotiky.aspx

 
 
Máte již zkušenosti s novými recepturami krmiva Brit Care? Podělte se prosím se zkušenostmi níže v komentářích. Děkujeme!
 
51 Komentářů