Jak chovat želvu nádhernou?

Kdo by odolal malým roztomilým „pětikorunkám“, které na své potenciální majitele zvesela pomrkávají za sklem akvária? V obchodech se zvířaty jsou tyto malé želvičky s krunýřem velikosti mince velkým lákadlem zejména pro děti. Ty častokrát, když jim rodiče nedovolí většího miláčka, lobují alespoň za toho podstatně menšího. Málokdo ale ví, že z roztomilých malých želviček jednou vyrostou pěkní macci.

Želva nádherná velikosti polévkové mísy

V literatuře bývá označována také za „želvu ozdobnou“, jedná se však o ten stejný druh želvy, která je k vidění nejen v obchodech se zvířaty, ale také v zoologických zahradách a ojediněle i venkovních jezírkách. Zakoupit ji jako mladou můžete ve velikosti 5 cm, ale počítejte s tím, že vyroste. V zajetí běžně dorůstá kolem 30cm (velikost krunýře samičky), což je už taková pěkná polévková mísa. Samci bývají o něco menší, zhruba 20 cm.

Samec nebo samička?

Kupujete-li želvu jako malou, její pohlaví nepoznáte. Všechny želvičky vypadají stejně. Vnější pohlavní znaky začnou být zřetelné až mnohem později. Jejich rozlišení u starších želv není problém. Samci bývají o něco menší než samičky a vyznačují se výrazně delšími drápy na předních končetinách – za pomocí nichž si, až přijde čas, začnou namlouvat svou želví partnerku. Kromě drápů je spodní část krunýře samce mírně prohloubena směrem dovnitř. Samička má oproti němu spodní část zcela rovnou. Opět je tomu tak kvůli páření – samcům mírná prohlubeň zajišťuje větší stabilitu na krunýři své partnerky. A konečně posledním rozlišovaným znakem je velikost ocasu. Samci jej mají nápadně delší a širší než samičky.

Akvárium pro želvu nádhernou

Než si želvu nádhernou přinesete s sebou domů, je jí třeba zajistit správné bydlení. Želva nádherná je studenokrevný živočich - plaz, který ke svému životu potřebuje vodní plochu i souš. Akvárium by tedy mělo zajistit obojí. Rozměry akvária závisí na velikosti a počtu chovaných želv. Pro ty nejmenší „pětikorunky“ zprvu postačí malé plastové akvárium s umělým ostrůvkem, které je vhodné maximálně pro dva malé obyvatele. Počítejte však s tím, že z něj během necelého půl roku vyrostou. Rozhodně by v něm neměly být přechovávány déle. Pořizujete-li běžné skleněné akvárium, zvolte rovnou takové, které může obsahovat vodní sloupec alespoň 2x tak veliký než je délka želvy.

Domov pro větší želvy

Větším želvám je nutné zajistit domov podstatně rozměrnější. Pro párek dospělých želv alespoň 100 x 50 x 50 cm. Želva nádherná je plavec. Voda by proto měla tvořit minimálně 50 % celkové plochy. Velikost vodního sloupce dospělých jedinců již není pevně stanoven, ale měl by odpovídat jejich pohybovým potřebám. Poskytnete-li kromě souše, na kterou si často vyleze, také skrýš ve formě rostlin, neučiníte chybu. Postačí vám jich několik plastových, které zakoupíte ve specializovaném obchodě. Ty pravé by byly od želvy velmi rychle snědené.

Nezapomeňte na filtraci!

Ač se to zprvu možná nezdá, želva nádherná dokáže vodu značně znečistit. U menších želviček není problém s jejím vyměněním zhruba 1 x 2-3 dny v závislosti na sloupci vody, u větších akvárií s velkými želvami je ji nutné měnit denně. To už bývá většinou problém, nejen z časového hlediska, ale také z finančního – spotřeba vody značně vzroste. Raději si proto pořiďte výkonnou čističku, která za vás čistotu vody udrží. Vhodné je též pořízení elektrického topení, které bude vodu zahřívat – ideální teplota vody v akváriu činí zhruba 20 až 25°C.

Délka života želvy nádherné

Pokud jste tento údaj hledali ve více zdrojích, zřejmě jste narazili na velmi rozdílné informace. Délka jejich života bývá udávána od 5 do 50 let. Velmi záleží na zdravotním stavu želvy a s ním spojených životních podmínkách. Délku života prodlouží kvalitní a pravidelně podávaná strava, v kombinaci s čistě udržovaným prostředím.

Jak rychle rostou mláďata

Mladé želvičky rostou po vylíhnutí velmi rychle – za rok jsou svou velikost schopny až zdvojnásobit. Pokud je dobře krmíte, pak se jim krunýř zvětší za měsíc zhruba o 0,5 cm. Což je pěkná rychlost!

Čím krmit želvu nádhernou

Strava želvy by měla být rozmanitá. Využít můžeme granulovanou komerční stravu, stejně jako stravu přírodní.

  • Malé a větší želvy

Mladým želvám lze podávat gammarus – malé sušené korýše. Většině želv tato potrava chutná a zejména v mládí ji konzumují se značnou oblibou. V prodejnách najdete také granulovanou stravu pro nejmenší želvy, doplněnou o nejrůznější vitamíny a minerální látky. Větším želvám lze podávat gammarus v kombinaci se sušenými ráčky či malými rybkami. Opět se jedná o produkt dostupný v obchodech s krmivy.

  • Dospělé želvy

Odrostlejší želvy jsou vybíravější a sušená strava jim už většinou nestačí. Rádi si pochutnají na syrovém masu, ale spokojí se i s jeho mraženou náhradou ve formě zmražených rybek, taktéž dostupných v obchodech s krmivy. Tuto stravu samozřejmě podáváme v rozmrazeném stavu, zahřátou na tělesnou teplotu. Želvu potěšíte též živou potravou - moučným červem nebo malou rybkou.

Jídelníček želvy jakéhokoli věku zpestříte nakrájenými kousky hlávkového salátu nebo čerstvou masitou potravou. Čerstvé nakrájené kousky masa, živé žížaly, červy, drobné rybky nebo nitěnky. I když jsou někdy krmeny na souši, želvy nádherné jsou potravu schopny přijímat pouze ve vodě. V době krmení by proto měly mít v dosahu nádržku s vodou, anebo být krmeny přímo v ní.

Čistotě vody v akváriu prospěje, budete-li želvu nádhernou krmit v jiném prostoru, než ve kterém běžně přebývá.

Způsoby krmení

Když se jedná o potravu nebo vlastní bezpečí, je želva nádherná poměrně útočný tvor. Krmit bychom ji měli obezřetně. Čelist není osazena zuby, ale tvoří ji zrohovatělá část. Jejich kousnutí je velmi bolestivé a může způsobit zranění. Doporučovaný způsob podání potravy je za použití pinzety. Krmíte-li z ruky, je vhodné potravu nabízet tak, aby želva přinejhorším kousla do nehtu, po kterém její čelist sjede, než do bříška prstu.

Frekvence podávání potravy

Velmi mladé želvy krmíme pravidelně každý den. V některých starších textech je možné nalézt jinou informaci, ale pokud je naším cílem přežití želvičky a její dobrý zdravotní stav, je každodenní krmení vcelku nutností. Dospělé a starší želvy tak časté podávání potravy již nevyžadují. Lze je krmit 1x za 2 dny nebo v zimním období i 1x za 3 dny. Vždy bychom se ale měli řídit zdravotním stavem želvy a její chutí k jídlu, kterou by majitel měl sám bez problémů vypozorovat. U podstatně starších želv není nezvyklý i týden a více bez jídla, které dočasně odmítají.

Zrak želvy nádherné, aneb je při hledání potravy příliš pomalá?

Želvy sice vidí pod vodou zhruba stejně jako nad hladinou, ale jejich zrak není příliš dobrý – jsou barvoslepé a krátkozraké. Přesto jsou predátory – potravu poznají zejména po čichu, který je u nich silně vyvinutý, a také po vibracích, které ve vodě každý živý tvor vydává. Krmíte-li tedy želvu v zajetí, zkuste jí masem či jakoukoli neživou potravou, jenž není příliš drobná aby nemohla být uchopena do pinzety, zakmitat ve vodě před nosem. Uvidíte, o kolik rychleji zareaguje!

Zde je třeba zmínit, že podrobnosti o zrakových schopnostech želvy nádherné se napříč publikacemi značně různí. Faktem je, že želva svůj zrak potřebuje – potravu na krátkou vzdálenost pečlivě prozkoumá. Bez zraku by tedy nepřežila.

Vitamíny a zdravé slunění

Želvy, stejně jako lidé, potřebují pro svůj zdravý vývoj vitamín D. Ten je možné dodávat jak formou vitamínových doplňků, tak formou slunění. Ať již venku na sluníčku nebo prostřednictvím UV lampy. Vždy bychom však měli pamatovat na úkryt před přílišným žárem. Želvy sice slunění milují, ale nenechávejte je na balkóně v nedostatečně větraném teráriu bez vody a přístřešku, kam by se mohly schovat. Takové želvě hrozí přehřátí a celková dehydratace organismu vedoucí k úmrtí.

Nedostatek vitamínu D a jeho vliv na krunýř

Krunýř želv je tvořen vápníkem a fosforem. Živiny obsahující tyto látky musí nejprve želva přijmout potravou a poté je na zmíněné stavební prvky přetvořit. Aby to dokázala, musí mít dostatek vitamínu D, který přeměně prospívá. Zdravý krunýř želvy je pevný a tvrdý. Pouze čerstvě vylíhnuté želvičky jej mají ještě měkký (horní část i spodní část), ale za několik týdnů by jim měl ztvrdnout. Pokud u větších želv vitamín D chybí, lze si logicky odvodit, že jejich krunýř nebude pevný a „krásný“.​

Želvě se „loupe“ krunýř, co s tím?

Tento stav je zcela běžný a dozajista by se mu nemělo bránit – želví krunýř totiž roste a jeho zvětšování si vybírá daň v podobě odpadávajících starých šupin – povrchových plátů jednotlivých štítků, z nichž je krunýř tvořen. Odlupování těchto plátků bychom neměli příliš pomáhat. Pokud nejsou „zralé“, nepodaří se pláty sundat celé a krunýř bude vypadat nevzhledně do té doby, než zbývající části plátů odpadnou. Pokud jsou však „zralé“, z povrchu krunýře samy téměř odskočí.

Nemoci želvy nádherné

Kromě zmiňovaného nedostatku vitamínu D hrozí želvám různá plísňová onemocnění mající svůj původ ve špinavé vodě. Dalším poměrně častým onemocněním je pro želvy zápal plic. Nasvědčujícím příznakem nemoci bývá nízká pohyblivost želvy a její celková dlouhotrvající apatičnost. V takovém případě je vhodné vyhledat veterináře, který určí diagnózu a navrhne léčebný postup.

Námluvy želvy nádherné

Želvy nádherné dosahují dospělosti zhruba ve věku 2 let. Máte-li pohromadě dospělou samičku a samečka, zřejmě vás čekají jejich námluvy. Sameček má na předních končetinách silné, až 4 cm dlouhé drápy, s nimiž se začne samičce dvořit. Zastrčí hlavu, natáhne přední končetiny a začne jimi neuvěřitelnou rychlostí třást samičce těsně před očima, přičemž ji chvěním svých drápků jakoby hladí. Tento rituál může přerušovaně trvat i několik dnů, ne-li týdnů. Většinou tak dlouho, dokud se mu samička neodevzdá.

Snášení vajec

Samička snese vajíčka zhruba 1 až 2 měsíce po páření. Pokud jsme páření zaznamenali, měli bychom ji v tomto období více sledovat a připravit ji vhodné hnízdiště – směs písku, rašeliny a hlíny. V takovém hnízdišti by měla mít želva dostatek místa pro volný pohyb, otáčení a hrabání. Až přijde její čas, vyhrabe si v tomto substrátu hnízdo, do něhož naklade zhruba 10 vajec velkých 2 cm. Pokud vajec naklade podstatně méně, je možné, že je tzv. „zadržela“. A to ať z důvodu vyrušení při kladení nebo z nějaké fyziologické příčiny. Pokud vajíčka nenaklade do dalšího dne, je vhodné vzít želvu k veterináři na ultrazvuk, který zadržená vajíčka odhalí. V některých případech může následovat jejich chirurgické vyjmutí. Má-li želva zcela neprůchodné snášecí cesty, při nedostatečně rychlé pomoci hrozí uhynutí.

 

I když je péče o želvu nádhernou, jakožto plaza milujícího vodu i souš, náročnější než třeba o akvarijní rybičky, stojí její pořízení za to – alespoň tehdy, chcete-li tichého ale současně zajímavého společníka, jehož sledování se může stát až fascinujícím – což však platí o většině živočichů chovaných s nadšením.

Chcete vědět jak připravit akvárium pro želvu nádhernou? Více v článku: zde
 

Zdroje:

1)      Něco o želvě. Garga. [online]. 2006 [cit. 2012-08-09]. Dostupné z: http://garga.cz/bubla/neco_o_zelve.htm

2)      Želva nádherná [online], dostupné z: http://www.teraplanet.cz/zelva-nadherna/

3)      Jak je to s vitamíny u želv [online], dostupné z: http://www.zelvy.cz/vitaminy.html

4)      Rozmnožování želv [online], dostupné z: http://www.vodnizelvicky.estranky.cz/clanky/rozmnozovani.html

16 Komentářů