Jak správně vybrat antiparazitika pro psa?

Nečekejte, až u svého psa objevíte první klíště, zpozorujete návštěvu blechy nebo jiného parazita. Od jara do podzimu jej raději chraňte přípravky proti cizopasníkům. V článku si řekneme, jaká antiparazitika jsou vhodná a jak je správně vybrat.

Cizopasníky dělíme podle místa jejich zabydlení na dva druhy: ektoparazity žijící na těle hostitele nebo mimo něj (např. klíšťata, blechy, všenky, komáři) a endoparazity hostující v jeho vnitřních orgánech (škrkavky, tasemnice). Podle druhu cizopasníků, které chceme eliminovat, vybíráme také antiparazitika.

Přípravky proti vnějším cizopasníkům

Vybírat můžete mezi různými druhy antiparazitik a jejich rozličnými značkami. Může se jednat o obojky  proti klíšťatům a blechám, spot-on pipety, spreje a kapky či nejrůznější odpuzovače. Některé z nich jsou vyrobeny na zcela přírodní bylinné bázi. Jednotlivé přípravky mají rozdílnou dobu působnosti a jsou k dostání v několika cenových hladinách.

  • Obojky proti klíšťatům a blechám

Jejich výhoda tkví především v dlouhé době působnosti a tudíž i minimu práce z naší strany. Obojek psovi nasadíte a sundáte až po několika měsících. Samozřejmostí je jeho dostání v různých velikostech pro malá, střední a velká plemena. Navíc je pozvolné uvolňování účinných látek z obojku k psímu organismu šetrnější než v případě jiných farmaceutických přípravků. Obojky jsou voděodolné, uzpůsobené k trvalému nošení.

Foresto

Velmi oblíbeným je obojek značky Foresto, který nad ostatní vyniká v dlouhé době účinnosti – odpuzuje a hubí klíšťata 8 měsíců a blechy po dobu 7-8 měsíců. Je účinný také proti jejich nedospělým stádiím. Za dlouhou dobou působnosti stojí moderní kombinace látek Imidaklopridu a Flumetrinu a jejich pozvolné řízené uvolňování. Je bezpečný pro lidi i ostatní zvířata a omezuje riziko přenosu onemocnění přenášených parazity. V neposlední řadě je pak zcela bez zápachu.

Sergeantś Dual

Další oblíbenou značkou antiparazitických obojků je Sergeantś Dual, vyráběný ve variantách pro kočky a pro psy. Hubí především blechy a klíšťana po dobu 6 měsíců, včetně jejich vývojových stádií. Obojek působí dvojím způsobem. Jeho vrchní vrstva jako repelent a spodní vrstva, vstřebávající se do podkoží, jako nástroj eliminace cizopasníků. Dlouhodobou ochranu zajišťují účinné látky Propoxur, Phenotrhin a Dikarboximid, které doprovází příjemné vanilkové aroma.

Scalibor

Stálicí na našem trhu je též antiparazitický obojek značky Scalibor. Psa ochrání před klíšťaty, blechami, komáry i pakomáry po dobu 5-6 měsíců. Současně omezuje riziko přenosu onemocnění přenášených těmito parazity. Účinná látka Deltamethrin se nošením obojku rovnoměrně rozšíří po těle psa. Na parazity má okamžitý odpuzující a rychle usmrcující účinek, přitom je pro lidi a okolní prostředí zcela bezpečná. Obojek je pachově neutrální a voděodolný, ale neměl by se dostat do kontaktu se šampónem, který odmašťuje.

Kiltix

Zapomenout bychom neměli ani na obojky značky Kiltix, účinné po dobu až 7 měsíců proti blechám a nejčastěji se vyskytujícím druhům klíšťat. Jejich výhodou je výborná snášenlivost účinných látek, které se nedostávají do krevního oběhu. Není zcela bez zápachu.

  • Pipety (Spot on)

Spot-on pipety neboli kapky aplikující se za krk zvířete (stačí jen rozhrnout srst a nakápnout), jsou repelentní přípravky sloužící jako alternativa pro ty, kterým vadí neustálá přítomnost antiparazitického obojku na krku psa. Pipety poskytují řešení také rodinám s velmi malými dětmi, kterým lze jen těžko zabránit olizování a žvýkání obojku čtyřnohého člena domácnosti. Nevýhodou pipet je jejich relativně krátká účinnost a kumulovaně tedy i vyšší pořizovací cena, neboť aplikace kapek se musí během roku až 9x obnovovat.

Frontline

Je nejpoužívanější antiparazitikum na světě. Po dobu 1-2 měsíců chrání pipety značky Frontline psa před klíšťaty, blechami všech vývojových stádií a všenkami. K jeho jediné účinné látce Fipronilum jsou však cizopasníci stále častěji odolnější. Proto je na trhu k dostání i jeho vylepšená varianta Frontline Combo, poskytující ochranu doplněnou o další účinnou látku Methoprenum. Nevýhodou pipet Frontline je absence repelentního účinku a tím pádem možný přenos infekčních chorob.

Advantix

Pipeta Advantix spot-on chrání po dobu 1 měsíce psa před klíšťaty, komáry, bodavými mouchami a všenkami. Parazity nejen usmrcuje, ale též odpuzuje, čímž zabraňuje přenosu infekčních onemocnění. Účinnou látku Permethrin netolerují kočky, obojek by proto s nimi neměl přijít do styku.

Sergeantś Green

Pokud hledáte repelentní antiparazitikum na přírodní bázi, pak jsou to pipety Sergeantś Green. Odpuzují klíšťata a blechy pomocí účinné látky Geraniolu. Ta tvoří hlavní složku např. růžového oleje, oleje palmy růžové nebo oleje citronelly. Výrobce uvádí dobu účinnosti 3-6 týdnů v závislosti na typu kůže psa.

Trixie

Spot-on pipeta značky Trixie je další přírodní antiparazitikum. Tento repelentní přípravek s extraktem z margosy (olej ze stromu nimba) odpuzuje klíšťata, blechy a roztoče. Aplikaci přípravku je nutné opakovat každé 2-4 týdny v závislosti na prostředí, v němž pes žije.

  • Spreje, kapky (odpuzovače)

Jsou přípravky určené k našplíchání na srst psa nebo k nakápnutí do jeho ucha. Mohou být na zcela přírodní bázi (např. značky cdVet nebo Sergeanťs Green), anebo chemicko-farmaceutické (např. Frontline). Odpuzovače chrání před klíšťaty, blechami i nepříjemným bodavým hmyzem.

  • Elektrické odpuzovače

Zajímavou alternativou k tekutým odpuzovačům jsou odpuzovače elektrické. Např. mikročip elektrorepelentu Arpalit Dog vydává ultrazvukové impulzy o frekvenci 40 kHz neslyšitelné pro člověka a zvíře. Impulzy ruší a odpuzují parazity v okruhu 3 metrů od zvířete, čímž brání jeho napadení. Elektroodpuzovač je bez zápachu, na koupání jej však odložte.

  • Ochrana prostředí

Nejenom samotné zvíře může být napadeno blechami (případně jinými ektoparazity). Nevítaným návštěvníkům se nedaří jen v srsti psa, ale také v jeho pelíšku. Šváby, rusy, mouchy, komáry, štěnice, blechy, šatní moly, mravence, vosy, rybenky, roztoče a další známé druhy hmyzu, včetně jejich zárodků, spolehlivě hubí např. netoxický antiparazitický a insekticidní přípravek Bio Kill. Je neškodný pro člověka a teplokrevné živočichy.

Přípravky proti vnitřním cizopasníkům

Nejčastěji se vyskytující vnitřní parazité jsou škrkavky a tasemnice. Oba cizopasníci žijí v tenkém střevě hostitele. Vajíčka škrkavek se trusem dostávají do vnějšího prostředí, kde jsou zdrojem přenositelných chorob na zvířata, lidi a především na děti hrající si na místech s větším výskytem zvířecího trusu (např. na pískovištích). Tasemnice může do lidského organismu vniknout pozřením larvy tasemnice např. při hraní se psem nebo při konzumaci jídla. Čtyřnohého mazlíka je proto zapotřebí pravidelně odčervit. A i zde platí, že možností je více: pasty, tablety nebo spot-on ampule.

Pokud si při výběru ektoparazitika na vnější parazity nejste v něčem jistí, obraťte se nás a můžeme Vám pomoci s doporučením vhodného řešení ke spokojenosti vaší i vašeho pejska.   

7 Komentářů