Jaké pamlsky pro psy kupovat a jaké raději ne?

Pamlsky slouží především jako odměna, kterou pejskovi podáváme ve chvíli, kdy udělal něco dobře, například správně vykonal cvik či povel, přiběhl na zavolání nebo ve štěněčím věku udělal loužičku na správném místě. Důvodů, proč svého čtyřnohého miláčka odměnit něčím na zub, je nespočet, ale i přesto by se to s podáváním pamlsků nemělo přehánět. Je třeba řídit se pravidlem "všeho moc škodí".

Mnoho majitelů psů často zaměňuje pamlsek s doplňkem stravy a při pochvale pejskovi nepodají pamlsek, nýbrž doplněk, který obsahuje živiny, které pes potřebuje. Tyto dva pojmy by se neměli zaměňovat a pejsek by tak neměl dostávat za odměnu doplněk stravy, který již během dne dostal jen proto, že obsahuje důležité vitamíny.
 

Nekvalitní pamlsek je z nekvalitních surovin 

Nad složením jídelníčku pro svého psa by se měl pečlivě zamyslet každý pejskař, který chce svému zvířecímu příteli dopřát jen to nejlepší. Kvalitní strava, včetně kvalitních pamlsků, se výrazně odráží na psím zdraví a na délce jeho života. Kromě toho, že s vámi váš pejsek bude mnohem déle, bude mu kvalitnější potrava i více chutnat, bude mít krásnou srst a dodá mu na přísunu energie. Nekvalitní pamlsky a především ty levné, jsou vyrobené z nekvalitních surovin, mohou vašemu pejskovi ublížit na zdraví, způsobit zažívací potíže, nadměrné línání a po čase se může objevit i vážnější nádorové onemocnění. 

Sázet na nízkou cenu se nevyplatí

Někteří pejskaři mají dojem, že jejich pes dokáže sežrat úplně všechno, bez ohledu na to, jestli je to jedlé či nejedlé, čerstvé či staré. Proto se mnohdy uchylují k rozhodnutí, koupit svému čtyřnohému kamarádovi ty nejlevnější pamlsky s vědomím, že si na tom pochutná úplně stejně jako na čemkoli jiném. Cena je totiž kolikrát tím nejpodstatnějším kritériem, kterým se majitelé psů při výběrů doplňků stravy řídí. Pravdou zůstává, že s krmením pro psy je to úplně stejné jako s lidskými potravinami a i v tomto případě platí, že co je levné, je zpravidla nekvalitní, nehledě na problémy, které nekvalitní výrobek může způsobit. 

Z čeho se pamlsky vyrábí?

Pamlsků určených pro psy je na trhu nepřeberné množství. Pejskaři tak mají na výběr mezi širokým spektrem výrobků, kterými své pejsky mohou odměnit. Každý pamlsek obsahuje něco jiného a má i odlišný způsob výroby, který je někdy více složitý, někdy zase méně. Existují sušené uši, kosti z buvolí kůže, čokoládky, keksy, pamlsky vitamínové i na čištění zubů. U každého výrobku by mělo být podrobně rozepsáno složení, na které by se každý správný a svědomitý pejskař rozhodně neměl zapomenout podívat. 

Kvalitní pamlsky, které pejskovi koupit

Mezi kvalitní a především vhodné pamlsky, které se nemusíte bát pořídit, patří takové, které budou pro zvíře přínosem. Takové pamlsky jsou zdravé, chutné, neškodlivé. Dost často vám tak postačí přečíst na zadní straně obalu složení, aby jste si udělali dobrý obrázek o kvalitě daného produktu.
 
  • Čokoláda v pamlscích

Klasická - chcete-li lidská - čokoláda je pro psy velice nebezpečná. Obsahuje příměsy, které psa ohrožují na životě a podáte-li mu čokoládu ve velkém množství, může i umřít. Čokolády pro psy jsou oproti našim čokoládám pro pejska neškodné a mívají neuvěřitelné množství příchutí, které svému zvířecímu kamarádovi můžete dopřát a dovolit ochutnat. Tabulka čokolády s klasickými čtverečky o hmotnosti do 30g nabízí příchuť bílé i mléčné čokolády, ale i hovězí, jehněčí či lososovou příchuť. Koupit můžete i čokoládu v nejrůznějších tvarech, nemusíte se tak omezovat je na nejtypičtější čtvereček. Na trhu objevíte i malé čokoládky v různých barvách i chuťových variacích, jenž nabízí příchuť vanilkovou, mléčnou, čokoládovou nebo hovězí.
  • Buvolí kosti

Pamlsky vyrobené ze sušené buvolí kůže na trhu najdete v nejrůznějších provedeních, například ve tvaru kosti, koule, ulzu, botiček, tyčinek a dalších. Jedná se o čistě přírodní výrobek a pejsci tento pamlsek považují za úžasnou dobrotu. Dopřejete-li svému mazlíčkovi sušenou buvolí kůži, určitě ho potěšíte. Bělejší výrobky obsahující kalcium navíc posilují pejskův chrup. 
 
  • Sušené pamlsky

Sušené pamlsky doslova vévodí všem druhům pamlsků, které svému pejskovi může jeho majitel dopřát. Pro psa je sušený pamlsek doslova pochoutkou, která krásně voní, výborně chutná a navíc dokáže zabavit. Výběr takových pamlsků je pestrý, vybírat můžete od sušených králičích, hovězích i vepřových uší, přes sušené plíce, dršťky, střívka, játra, ryby až po vepřové nohy, krůtí krky, vepřové i hovězí ocasy či vnitřnosti. 
  • Dentální pamlsky

Chcete-li, aby všemu pejskovi příjemně vonělo z tlamy, dbejte pozornost na jeho dentální hygienu. Pamlsky k tomu určené obsahují speciální látky, které odstraňují zubní plak a pomáhají čistit zuby. Poznáte je podle označení DENTA a koupíte-li takový výrobek, dopřejete svému pejskovi nenucenou, žvýkací metodu pro čištění zubů, která mu navíc bude i chutnat. Dentální pamlsky se vyrábí s různými příchutěmi, například vanilkovou či jahodovou, která pejskovi dodá na voňavějším dechu. 
  • Dietní dentální pamlsky

Pokud má váš pejsek dietu, nemusí se jeho strava omezovat pouze na dietní žrádlo. Určitě ho potěšíte podáním dietního dentálního pamlsku, který má označení LIGHT. Při své dietě tak dostane něco příjemného navíc a k tomu si ještě žvýkáním takové pochoutky vyčistí zuby. 

Pamlsky, kterým se raději vyhnout

Za nejhorší, nejméně vhodné a zároveň také naprosto nefunkční pamlsky pro psy se dají označit laciné napodobeniny obsahující popel, které neviděly maso ani z kilometru. Jsou "vylepšené" umělými barvivy a dochucovadly, které pejskovi spíše ublíží než přilepší. 
 
Odměňovat pejska "lidskými potravinami" není tou nejlepší cestou. Mnoho pejskařů jen těžko odolává pověstným psím očím a když jejich čtyřnohý miláček začne loudit, ochotně mu dopřejí část oběda. Ačkoli vám čokoláda chutná, pro vašeho pejska je nadmíru nebezpečná. Budete-li se s ním dělit o pečenou kachnu, rozhodně mu na jeho zdraví nepřilepšíte, ba naopak. 

Pamlsky pro štěňata

Pamlsky sice nepatří mezi hlavní složku potravy štěňat, jejich podávání by mělo být bráno s rezervou a rozhodně by se to s nimi nemělo přehánět, nehledě na fakt, že nesprávný výrobek může štěněti výrazně ublížit. Štěně potřebuje ke správnému vývoji a růstu dostatek proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek. Chcete-li dosáhnout vyvážené hladiny, podávejte svému štěněti převážně sušené pamlsky. 

Na co si dát pozor:

  • Vápník - pokud štěně krmíte kvalitním krmivem, dostává vyvážený a dostatečný přísun vápníku. Budete-li hladinu vápníku ještě více zvyšovat například pomocí pamlsků, může se u psa v pozdějším věku objevit nepříjemná osteochondróza.
  • Fosfor - kvalitní krmiva dopřávají štěňatům dostatek fosforu, jehož nadbytek může vzniknout, budete-li pejska krmit masem navíc. 

Pamlsky pro alergické psy

Stejně jako lidi i psi mohou trpět na různé alergie, jenž nepříjemně komplikují jejich život. Avšak i alergičtí psi si zaslouží odměnu za správně vykonaný povel. V případě, že váš pes trpí alergií a vy mu i přesto chcete dopřát něco na zub, vybírejte mezi pamlskami, které obsahují vysoké procento masa a neobsahují alergenní látky. Je-li váš pejsek alergický na kuřecí maso dopřejte mu krůtí, koupit mu můžete i sušenky, různé dentální pamlsky či kostičky z buvolí kůže.
 
Stejně jako sami pro sebe vyžadujete pouze kvalitní a hlavně zdravé potraviny, měli byste tuto otázku řešit úplně stejně i co se týče vašich domácích mazlíčků. Dopřejte svému pejskovi raději kvalitní pamlsky, které sice stojí o nějakou korunu více, ale levné pamlsky se jim co do kvality absolutně nemohou rovnat.
23 Komentářů